JEDINEČNÁ PRÍLEŽITOSŤ + UVÁDZACIE CENY + ZĽAVOVÝ VERNOSTNÝ PROGRAM + praktický DARČEK ku každej objednávke ZADARMO !

Ako voskovať auto na zimu?

Je veľa postupov a pokynov, ako si pripraviť auto na zimu. Zamerajme sa predovšetkým na ošetrenie - ochranu laku voskom, pretože je to stále najdostupnejší a najjednoduchší spôsob ochrany laku karoséria. 

Vosky sú na trhu najstaršou metódou ochrany lakov a sú výsledkom tisícok hodín vývoja a testovania, ale to už všetci vieme. Vďaka úžasnému vylepšeniu lesku, dokonalému odtoku vody a nečistôt, ale predovšetkým ochrany pred živlami, sa investícia do vosku vždy vyplatí. Dnes je na trhu veľa druhov voskov. Od klasických pevných voskov, cez tekuté alebo rýchle vosky, ktoré sa aplikujú na suchú alebo mokrú karosériu.

Väčšina ľudí si povie, že všetko, čo musíte urobiť, je umyť auto, aplikovať vosk a je to hotové. Omyl. Boli by ste prekvapení, ako často sa vosky aplikujú nesprávne. Ak sa tak stane, vosk nefunguje a za pár dní je preč z laku auta, motorky, ... Lak zostane neošetrený a zbytočne plytváme peniazmi a časom.

Správny postup voskovania však môže zabezpečiť, že z vlastností vosku vyťažíte maximum. 

Aký vosk si vybrať?

Vždy záleží na tom, čo od ochrany očakávame. Či už dávame prednosť výdrži alebo rýchlosti aplikácie. Niektoré pevné vosky vydržia na vašom aute pol roka alebo viac a dajú sa aplikovať za pár hodín. Alebo na laku budeme mať rýchle vosky s výdržou po dobu 1 alebo 2 mesiacov, ale budeme ich mať aplikované za pár minút. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je ich zloženie.

Prírodný tuhý karnaubský vosk vytvára úžasný lesk, je krásne nanesený, pekne vonia, ale nevydrží dlhoSyntetický vosk sa nanáša ťažšie, ale má dlhú životnosť. Ideálnou kombináciou je hybridný vosk, ktorý kombinuje syntetické polyméry s prírodnou karnaubou. Vďaka tomu je práca s ním veľmi príjemná a zároveň vytvára dôstojnú ochranu, ktorá bude pokojne trvať celú zimu.

46728351_2262733203770962_4595204605414998016_o

Ako voskovať sám?

Pamätajme, že najdôležitejším krokom pred voskovaním je vždy príprava laku - dekontaminácia laku, to som pre Vás písal v článku TU.

Vosk sa musí naviazať k dokonale hladkému a čistému laku. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť, aby to fungovalo dokonale.

  1. Najprv dôkladne umyjeme auto, to som pre Vás písali v článku TU, dekontaminujeme lak a nezabudnime na odmastenie laku karosérie.
  2. Akonáhle je auto dôkladne umyté, dekontaminované a bez nečistôt, na záver lak dôkladne odmastíme, za pomoci jemnej utierky z mikrovlákna. 
  3. Teraz samotné voskovanie. Vezmime si aplikátor vosku, na aplikátor nanesme malé množstvo vosku a začnime nanášať, ideálne krúživými pohybmi. Sústreďme sa na jednotlivé časti karosérie a zamerajme sa na dôkladné a rovnomerné nanášanie v tenkej vrstve. Stačí mierna vrstva, voskom nie je potrebné plytvať.
  4. Po dokončení jedného dielu karosérie, prejdime na ďalší a pokračujme ďalej. V závislosti od vosku, ktorý používame, môžeme voskovať celé auto naraz a potom ho celé vyleštiť jemnou utierkou z mikrovlákna alebo prejsť voskovaním a následným leštením, z jedného hotového dielu na druhý. To, či je vosk zrelý na leštenie, zistíme tak, že prstom ľahko prejdeme po laku. Keď sa vosk rozmazáva, počkajme. Keď ho zotrieme prstom, pokračujme v leštení.
  5. Vosky je možné nanášať v niekoľkých vrstvách. To prehĺbi lesk a mierne zvýši odolnosť vosku. Ak sa tak rozhodneme, vždy počkajme asi 2-3 hodiny medzi jednotlivými vrstvami. Pre niektoré vosky to môže byť menej, niekde viac času. Vždy záleží na konkrétnom vosku.

Zdá sa vám to komplikované? Skúste to raz a uvidíte, že je to proces, ktorý trvá niekoľko hodín, ale výsledok vždy zahreje pri srdci.

WeLoveCars - " Pekné Robíme Dokonalým "